top of page

„DzieciÅ„stwo może różnie smakować: może być sÅ‚odkie jak ciastko, może być niezbyt cukierkowe, ale pożywne jak kromka chleba z masÅ‚em, ale może też być jak garść gwoździ – ostre, zimne i nie do przeÅ‚kniÄ™cia”

​

Halszka Opfer

​

​

​

Pedagog, socjoterapeuta, psychoterapeuta.

Rodzina jest od zawsze centralnym punktem mojego systemu wartoÅ›ci, filozofii życiowej i drogi zawodowej. WczeÅ›nie zrozumiaÅ‚am, że stamtÄ…d, z rodziny, w nas niemal wszystko: wychowanie, moralna formacja i duchowy kapitaÅ‚ na życie. Ale też czÄ™sto okaleczenia, których widok mnie silnie poruszaÅ‚, m.in. w czasie pracy w domach dziecka.

 

Dlatego najpierw byÅ‚a pedagogika. Nie wystarczaÅ‚a, brakowaÅ‚o instrumentów pomocy – poszukaÅ‚am ich na podyplomowych studiach socjoterapii. Po jakimÅ› czasie, w obliczu trudnych przypadków, znów odczuÅ‚am brak wiedzy i technik. PostanowiÅ‚am zaczerpnąć z arsenaÅ‚u psychoterapii: zaczęłam od szkolenia w nurcie terapii systemowej, potem doszedÅ‚ NEST (New Experience fo Survivors of Trauma) i inne.

 

Czy jestem dobrym psychoterapeutÄ…? Nie wiem, ale chyba wiem, jaki powinien być dobry psychoterapeuta. Wiedza, doÅ›wiadczenie, certyfikaty – to ważne sprawy, przyznajÄ™, ale, wedÅ‚ug mnie, co najmniej równie ważne jest to, jakim on (ona) czÅ‚owiekiem. JeÅ›li jest czÅ‚owiekiem szczęśliwym i zadowolonym z życia, jest szansa, że potrafi w tym pomóc klientowi. JeÅ›li jest osobÄ… dojrzaÅ‚Ä… i odpowiedzialnÄ…, jest szansa, że pomoże te cechy innemu odnaleźć i rozwinąć, bo może siÄ™ zagubiÅ‚y z powodu trapiÄ…cych go problemów.

bottom of page